Aktualizacja 20.12.2021

Wszyscy podróżni przybywający do Szwajcarii z zagranicy mają obowiązek zarejestrować swój przyjazd. Wymagane jest również posiadanie negatywnego wyniku testu na koronawirusa, również w przypadku osób zaszczepionych i ozdrowieńców. Test należy powtórzyć między czwartym a siódmym dniem od przyjazdu. Z obowiązku tego zwolnione są osoby zaszczepione i ozdrowieńcy.

Rejestracja przyjazdu

Wszystkie osoby przyjeżdżające do Szwajcarii muszą zarejestrować się za pomocą elektronicznego formularza. Obowiązek ten dotyczy wszystkich podróżnych, również osób zaszczepionych, niezależnie od środka transportu (rejestrować się muszą zatem również osoby podróżujące prywatnymi samochodami).

Rejestracji należy dokonać najwcześniej 48 godzin przed przyjazdem, a kod QR potwierdzający wypełnienie formularza przedstawić na żądanie do kontroli (na telefonie lub na wydruku).

Obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu

Wszystkie osoby przyjeżdżające do Szwajcarii, również zaszczepione i posiadające status ozdrowieńców, muszą posiadać negatywny wynik testu PCR na SARS-CoV-2 przeprowadzonego nie wcześniej niż 72 godziny przed wjazdem do Szwajcarii lub testu antygenowego przeprowadzonego nie wcześniej niż 24 godziny przed wjazdem do Szwajcarii.

Po przyjeździe do Szwajcarii należy powtórzyć test między czwartym a siódmym dniem od wjazdu i przekazać wynik odpowiedniemu urzędowi kantonalnemu.

W tym przypadku dopuszczalne są dwa rodzaje testów:

  • test PCR sprzed najwyżej 72 godzin,
  • profesjonalny test antygenowy sprzed najwyżej 24 godzin

Z obowiązku wykonywania drugiego testu, po przyjeździe do Szwajcarii, zwolnione są osoby zaszczepione i ozdrowieńcy.

Dzieci

Dzieci podróżujące do Szwajcarii również objęte są obowiązkiem rejestracji przyjazdu. Mogą zostać dopisane do formularza osoby dorosłej, pod opieką której podróżują.

Dzieci do 16. roku życia nie są objęte obowiązkiem testów, nawet jeśli nie są zaszczepione i nie przechodziły w ostatnich sześciu miesiącach COVID-19.

 

Narzędzie do sprawdzania wymogów związanych z wjazdem do Szwajcarii

Władze szwajcarskie stworzyły praktyczne narzędzie internetowe pozwalające sprawdzić wymogi dotyczące wjazdu do Szwajcarii. Na podstawie odpowiedzi na kilka pytań podpowiada ono, jakie dany podróżujący ma obowiązki. 

 

Wszelkie przydatne informacje i zalecenia dotyczące COVID-19 dostępne są pod następującymi adresami:

 

 Należy pamiętać, iż przy powrocie do Polski należy wypełnić Kartę Lokalizacji Podróżnego.

Szczegóły odnośnie powrotu do Polski odnaleźć można tu