Od 20 września w Szwajcarii obowiązują nowe zasady wjazdu z zagranicy. Wszyscy podróżni mają obowiązek zarejestrować swój przyjazd. Wymagane jest również posiadanie negatywnego wyniku testu na koronawirusa, z czego zwalnia zaszczepienie lub status ozdrowieńca.

Rejestracja przyjazdu

Wszystkie osoby przyjeżdżające do Szwajcarii muszą zarejestrować się za pomocą elektronicznego formularza. Obowiązek ten dotyczy wszystkich podróżnych, również osób zaszczepionych, niezależnie od środka transportu (rejestrować się muszą zatem również osoby podróżujące prywatnymi samochodami).

Rejestracji należy dokonać najwcześniej 48 godzin przed przyjazdem, a kod QR potwierdzający wypełnienie formularza przedstawić na żądanie do kontroli (na telefonie lub na wydruku).

Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy

Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy (którzy przeszli COVID-19 w ciągu minionych sześciu miesięcy) nie mają obowiązków innych niż rejestracja przyjazdu.

Szwajcaria uznaje pełne (tj. dwoma lub jedną dawką, w zależności od szczepionki) zaszczepienie preparatami następujących producentów:

·       Pfizer / BioNTech,

·       Moderna,

·       AstraZeneca,

·       Janssen / Johnson & Johnson,

·       Sinopharm / BIBP,

·       Sinovac.

Potwierdzeniem zaszczepienia jest uznawany przez Szwajcarię certyfikat covidowy (szwajcarski lub unijny “EU Digital COVID Certificate”) bądź zaświadczenie wskazujące imię, nazwisko i datę urodzenia osoby zaszczepionej, nazwę podanej szczepionki i datę wykonania szczepienia.

Obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu

Osoby, które nie są zaszczepione i nie mają statusu ozdrowieńca, muszą przy wjeździe do Szwajcarii posiadać negatywny wynik testu na SARS-CoV-2.

Dopuszczalne są dwa rodzaje testów:

·       test PCR sprzed najwyżej 72 godzin,

·       test antygenowy sprzed najwyżej 48 godzin.

Po przyjeździe do Szwajcarii osoby takie muszą powtórzyć test między czwartym a siódmym dniem od wjazdu i przekazać wynik odpowiedniemu urzędowi kantonalnemu.

Dzieci

Dzieci podróżujące do Szwajcarii również objęte są obowiązkiem rejestracji przyjazdu. Mogą zostać dopisane do formularza osoby dorosłej, pod opieką której podróżują.

Dzieci do 16. roku życia nie są objęte obowiązkiem testów, nawet jeśli nie są zaszczepione i nie przechodziły w ostatnich sześciu miesięcy COVID-19.

Narzędzie do sprawdzania wymogów związanych z wjazdem do Szwajcarii

Władze szwajcarskie stworzyły praktyczne narzędzie internetowe pozwalające sprawdzić wymogi dotyczące wjazdu do Szwajcarii. Na podstawie odpowiedzi na kilka pytań podpowiada ono, jakie dany podróżujący ma obowiązki.