Andora - górskie państwo w Pirenejach

Andora to małe państwo w południowo-zachodniej Europie, leżące w Pirenejach graniczące od północy z Francją a od południa z Hiszpanią. Ma powierzchnię 462 km² (nieco mniej niż powierzchnia Warszawy) a liczba ludności wynosi ok. 74 tysiące mieszkańców (mniej niż w Piotrkowie Trybunalskim). Średnia wysokość terenu to aż 1996 m n.p.m. Andora leży na południowych stokach Pirenejów w strefie klimatu umiarkowanego – górskiego. Andora usytuowana w sercu Pirenejów jest jednym z 10 najlepszych regionów narciarskich na świecie! Charakteryzuje się chłodnymi zimami z dużymi opadami śniegu, co sprzyja uprawianiu sportów zimowych. Dwa główne rejony narciarskie Andory to Grandvalira i Vallnord posiadające łącznie ponad 300 km nartostrad, na których odnaleźć można 110 wyciągów narciarskich. Dzięki bardzo niskim podatkom, Andora to również raj dla lubiących zakupy. Kosmetyki, markowe ubrania i okulary, zegarki, elektronikę i alkohol można tu nabyć po bardzo atrakcyjnych cenach.


Andora to nie tylko narty!

Szukasz mocnych wrażeń? Będziesz mieć możliwość wypożyczenia sprzętu typu skuter śnieżny czy quada, żeby pokonywać rozległe zbocza Pirenejów. Dla ludzi nieznających strachu mamy gratkę w postaci speedridingu, określanego czasem najbardziej niebezpiecznym sportem na świecie! Ciut „spokojniejszym” będzie zdobywanie ścian wspinaczkowych czy zjazdy rodzinnym toboganem. Równie atrakcyjna jest najdłuższa w Europie trasa zjazdowa, tzw. tobotronc. Tor wyłożony szynami zaczyna się na wysokości ponad 2 tys. metrów, ma długość ponad 5 km i różnicę poziomów wynoszącą ok. 400 m.


Caldea - świątynia relaksu w Andorze

Caldea jest największym na południu Europy, dwupoziomowym centrum wodno-termalnym. Tutaj możesz ukoić swoje nerwy i podreperować zdrowie. Jeśli zaś roznosi Cię energia, zdecyduj się na wodne szaleństwo, o które również zadbano! Sam budynek o bardzo nowoczesnym kształcie, otoczony wysokogórskimi pejzażami naprawdę robi wrażenie. Piękne wnętrza z mnóstwem basenów różnej głębokości, sauny, łaźnie tureckie (hammam), laguny przyozdobione tropikalną roślinnością czy terapie nagrzewające słońcem (na tarasie) lub podczerwienią sprawią, że po wyjściu z Caldei poczujesz się jak nowo narodzony.


Więcej kultury w Andorze

Jeśli szaleństwo na stoku i widoki pełne magii jeszcze Cię nie zaspokajają, sięgnij po andorską kulturę. Znajdziesz tutaj całe mnóstwo budowli w stylu romańskim, których mocne, chroniące przed zimnem mury idealnie odpowiadały pierwszym mieszkańcom Andory. W nieprzyjaznym, wysokogórskim otoczeniu trudno było o materiał budowlany, więc pierwsi „górale” sięgali po drewno i kamień, dbając przede wszystkim o pragmatyzm. Amatorzy muzealnych rozrywek też znajdą tu coś dla siebie.

Andora zaprasza!


Andorra

Zainteresowała Cię nasza oferta i chcesz z nami pojeździć na nartach w Andorze?
Zarezerwuj już teraz wybrany przez siebie termin poprzez szybki formularz.