Andora – jak dojechać?

Tylko 5 krajów na świecie nie posiada swojego portu lotniczego. Wszystkie te kraje znajdują się w Europie, niemniej posiadają heliporty (lotniska przeznaczone dla przylotów, odlotów i naziemnego ruchu śmigłowców). Wśród tych 5 krajów znajduje się Andora. Pozostałe kraje to Lichtenstein, Monako, San Marino i Watykan. Inne lotniska europejskie znajdujące się najbliżej Andory, dzięki którym możemy dostać się do tego górzystego kraju, znajdują się w Tuluzie (Francja), oraz w Gironie czy Barcelonie (Hiszpania). Z lotniska w Tuluzie i Barcelonie można dostać się do Andory bezpośrednim autobusem liniowym. Częstotliwość odjazdu autobusów z Barcelony do Andory jest dużo większa niż z Tuluzy do Andory. Czas przejazdu z obydwu tych lotnisk do Andory to około 3 godziny.

Andora nie ma również stacji kolejowej. Niedogodności nadrabia jednak znajdujący się w stolicy – Andorra la Vella, dobrze zorganizowany dworzec autobusowy. Najwięcej połączeń autobusowych jest z Barceloną.


Dojazd do Andory samochodem możliwy jest od strony Francji i Hiszpanii. Główne połączenie drogowe z Francją od strony północnej mieści się w Pas de la Casa i położone jest na wysokości około 2000 metrów n.p.m. Droga została wybudowana w 1931 roku na najwyższej przełęczy w Europie Port d’Envalira na wysokości 2408 metrów n.p.m. i charakteryzuje się sporą ilością serpentyn i dużym nachyleniem podjazdu. W okresie zimowym łańcuchy na koła to podstawa wyposażenia auta, aby móc pod tą górkę podjechać. Natomiast Hiszpania ma przejście graniczne z Andorą na południu kraju. Dobra i łagodna droga (w porównaniu do przejścia z Francją) wiodącą z miejscowości La Seu d’Urgell. Ponadto Andora ma dwie inne drogi łączące ją z Hiszpanią – jest droga lokalna w południowo-zachodniej części oraz połączenie drogowe przez Port de Cabus na wysokości 2301 metrów n.p.m., które w okresach zimowych często zostają zamknięte z powodu dużych opadów śniegu.


Pozostaje również możliwość wypożyczenia auta na lotnisku we Francji lub Hiszpanii i dojazd do Andory. Należy tylko przy rezerwacji w wypożyczalni zwrócić uwagę, że auto wyjeżdża do Andory (poza Unię Europejską) i w okresie zimowym na wyposażeniu auta powinny być łańcuchy. W przypadku dużego opadu śniegu w Andorze, po drogach można poruszać się tylko autem, w którym są założone łańcuchy, kontroluje to policja.

Korzystanie z autostrad i innych dróg na terenie Andory przez motocykle, samochody osobowe, samochody dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t jest bezpłatne. Ceny benzyny czy oleju napędowego są bardzo niskie w porównaniu do Francji, czy Hiszpanii i kształtują się poniżej 1 Euro za litr. Stąd w Andorze jest bardzo dużo małych stacji benzynowych, można rzec, że na każdym rogu można je znaleźć. Co ważne miejsca parkingowe w Andorze są płatne. I należy parkować jedynie w wyznaczonych miejscach, każda próba parkowania ,,na dziko’’ wiąże się z mandatem.

Polski turysta może posługiwać się w Andorze polskim prawem jazdy. Policja bardzo surowo egzekwuje przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Za wszelkie wykroczenia (zwłaszcza za nadmierną prędkość) grożą bardzo wysokie mandaty.


Dodaj komentarz