Stoki narciarskie w Andorze

Andora mały kraj wielkości Warszawy usytuowany w Pirenejach, wciśnięty na mapie pośrodku dwóch dużych sąsiadów Francję i Hiszpanię, jest jednym z 10 najlepszych regionów narciarskich na świecie. W tym małym kraju odbywają się przeróżne zawody narciarskie rangi międzynarodowej jak choćby finałowe zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim, finały Pucharu Europy w narciarstwie alpejskim, Flying Kilometer World Cup, Freeride World Tour, czy Total Fight Masters of Freestyle.  Andora charakteryzuje się chłodnymi zimami z dużymi opadami śniegu co sprzyja uprawianiu sportów zimowych. Średnia wysokość terenu w Andorze to aż 1996 m n.p.m. i leży na południowych stokach Pirenejów.

https://snowfestival.com.pl/stoki-w-andorze/

Dwa główne ośrodki narciarskie Andory to Vallnord i Grandvalira, posiadające łącznie ponad 300 km nartostrad, na których odnaleźć można ponad 100 wyciągów narciarskich. Dzięki bardzo niskim podatkom, Andora to również raj dla lubiących zakupy. Kosmetyki, markowe ubrania i okulary, zegarki, elektronikę i alkohol można tu nabyć po bardzo atrakcyjnych cenach.

Ośrodek narciarski Vallnord obejmuje dwa sektory Pal i Arinsal, do których można dostać się gondolą z centrum miasteczka La Massana (obok gondoli znajduje się hotel Magic Ski, w którym są zakwaterowani uczestnicy wyjazdu Andorra Snow Festival https://snowfestival.com.pl/oferta-andora/) oraz kolejką linową i wyciągiem krzesełkowym z miasteczka Arinsal.

Te dwa sektory narciarskie Pal i Arisnal połączone są nowoczesną 50 osobową koleją linową. Doliny Vallnord to perfekcyjnie przygotowane trasy narciarskie, które oferują łącznie 44 świetnie przygotowane trasy narciarskie, na które zabiorą nas 32 wyciągi. Tutejsze trasy narciarskie stanowią: 16% trasy zielone, 39% trasy niebieskie, 36% trasy czerwone i 9% trasy czarne odnajdziemy tu również najwyższej klasy snowpark. Sektory Pal i Arinsal oferują łącznie 63 km tras narciarskich na wysokości 1 550 – 2 560 m n.p.m.

Sektor Vallnord jest wręcz stworzony dla początkujących i średniozaawansowanych narciarzy. Początkującym na pewno do gustu przypadną stoki zaprojektowane specjalnie do nauki jazdy, ogródki śnieżne oraz teren przystosowany do bezpiecznej jazdy z całą rodziną. Pozostali narciarze docenią zróżnicowane i co najważniejsze niezatłoczone stoki.

To właśnie na stokach Vallnord odbywa się Puchar Świata w ski alpinizmie Font Blanca i można tu odnaleźć 6 tras przygotowanych właśnie do uprawiania tej dyscypliny, a ze względu na różny poziom trudności tych tras, narciarze mogą zacząć swoją przygodę ze ski tourem lub podnosić swoje umiejętności.  

Vallnord to nie tylko narty, można skorzystać tu z przejażdżki quadami śnieżnymi, odbyć trekking w rakietach śnieżnych, panoramiczny lot helikopterem, skorzystać z wycieczki w ratrakach, zjechać tyrolką ok. 300 metrów w dół lub przypomnieć sobie czasy dzieciństwa zjeżdżając na sankach lub pontonach po specjalnie przygotowanej trasie.

Vallnord dba również o podniebienia narciarzy, odnajdziemy tu ponad 20 różnych punktów gastronomicznych od wykwintnych restauracji po bary szybkiej obsługi. Grupy zorganizowane  mogą dotrzeć do niektórych z nich ratrakiem w nocy i skosztować andorskich przysmaków w otoczeniu Pirejenów nocą.   

 W skład drugiego ośrodka Andory czyli Grandvaliry wchodzą dwa regiony: Grandvalira i Ordino Arcalis.


Region Grandvalira usytuowany jest na północy Andory przy granicy z Francją, składa się z sześciu sektorów Pas de la Casa, Grau Roig, Soldeu, El Tarter, Canillo i Encamp, które połączone są ze sobą siecią 75 nowoczesnych wyciągów. Oferują one łącznie 139 tras narciarskich o łącznej długości ponad 200 km, które położone są na wysokości 1 710 – 2 560 m n.p.m. Niewątpliwą zaletą tego regionu jest możliwość przemieszczania się pomiędzy wszystkimi stacjami bez konieczności odpinania nart. Tereny narciarskie na Grandvalirze kształtują się następująco: 17% stanowią trasy zielone, 39% trasy niebieskie, 29% trasy czerwone i 15% trasy czarne. Na
Grandvalirze możemy również spróbować nocnej jazdy na nartach u podnóża stoków w Pas de la Casa. W wybrane dni tygodnia otwarty jest oświetlony stok narciarski od 17.00 do 21.00.

Rozległość i różnorodność terenów narciarskich gwarantuje udane wyjazd zarówno dla początkujących jak i bardziej zaawansowanych narciarzy. Na ambitnych miłośników białego szaleństwa czekają tu trasy z homologacją
FIS, heliski oraz tereny freeride. Początkujący i lubiący bardziej rekreacyjną jazdę znajdą tu szerokie, łagodne trasy na których mogą cieszyć się długimi zjazdami, podziwiając jednocześnie okoliczne krajobrazy.

W sektorze Canillo na Grandvalirze znajduje się Mont Magic oferujący najdłuższy stok tematyczny dla najmłodszych narciarzy.

Na Grandavlirze możemy skorzystać z wielu atrakcji innych niż tylko jazdy na nartach. Czeka tu na Was możliwość jazdy skuterami śnieżnymi, panoramiczne loty helikopterem,  przejażdżka psimi zaprzęgami, snowtubing. Natomiast grupy chcące się zintegrować mogą wspólnie zbudować igloo a później skorzystać z rarytasów oferowanych dla grup przez restaurację i bar igloo, w całości zbudowanej ze śniegu, znajdującej się na wysokości 2 400 m n.p.m. w rejonie Grau Roig.

Drugi region Grandvaliry to Ordino Arcalis. Jest on ukrytym skarbem Andory,  położony na wysokości 1950 – 2625 m n.p.m., oferuje 30 km długich tras. Arcalis jest najwyżej położonym ośrodkiem w Andorze a dzięki swojemu północnemu usytuowaniu śnieg utrzymuje się tam najdłużej. Arcalis jest położone wysoko w górach, trzeba tam dojechać, np. skibusem z miejscowości La Massana czas dojazdu to ok. 30 minut. Niemniej widoki rekompensują czas dojazdu i jest tu najmniej narciarzy na stokach. Niejednokrotnie zdarza się, że jesteś sam na trasie. To właśnie w Arcalis co roku organizowane są zawody będące częścią freeridowego World Tour. To także miejsce gdzie dobrze jeżdżący narciarze i snowboardziści mogą spróbować swoich sił, uczestnicząc w wyprawie heliskiing. Natomiast poczatkujący narciarze będą zadowoleni z 8 km niebieskiej trasy, która pozwoli rozkoszować się jazdą i widokami.

Karnet narciarski na ośrodek Grandvalira jest ważny także w sektorze Ordino Arcalis bez limitu.

Należy wspomnieć, iż na wszystkich stacjach narciarskich w Andorze znajduje się darmowe wifi, co jest bardzo istotne w sytuacji kiedy Andora nie należy do Unii Europejskiej i ceny połączeń telefonicznych i transmisji danych w telefonach są wysokie.

 

Ponadto od sezonu 2022 / 2023 Grandvalira przejęła zarządzanie wszystkimi stokami w Andorze i uruchomiła jeden wspólny karnet, który pozwala narciarzom korzystać ze wszystkich stoków na jednym skipassie. Tańszą wersją jest wykupienie karnetu tylko na stoki Vallnordu lub Arcalis, jeśli będziemy jeździć tylko tam.

 

Dodaj komentarz