Zakupy w Andorze

Andora słynie przede wszystkim z licznych centrów zakupowych. Szczególnie licznie odwiedzają ją sąsiedzi z Hiszpanii i Francji, którzy przyjeżdżają tu przede wszystkim na weekendy, aby zrobić zakupy, zatankować a zimą przy okazji pojeździć na nartach / desce. Największe centra handlowe znajdziemy w pobliżu przejść granicznych z Hiszpanią i Francją oraz w parafiach (parafia to jednostka administracyjna używana w części krajów anglosaskich oraz Hiszpanii i Andorze) Andorra la Vella – stolica i przylegająca do niej parafia Escaldes Engordany. Domy towarowe, sklepy ciągną się tam wzdłuż dwóch głównych ulic Avinguda Meritxell i Avinguda Carlemay, na dwóch kilometrach prostej drogi odnajdziemy ekskluzywne sklepy, butiki, drogerie, restauracje. W samej stolicy znajduje się blisko 1 500 sklepów. W Andorze obowiązuje podatek Vat w wysokości 4,5%.

Z uwagi na fakt, że Andora poza turystyką żyje z handlu, sklepy w Andorze czynne są cały rok poza czterema wyjątkami: 
1 stycznia – Cap d’Any (Nowy Rok), 
14 marca – La Constitució (Dzień Konstytucji), 
8 września – Dia Nacional – Nostra Senyora de Meritxell (Święto Narodowe – Matki Boskiej Meritxell, patronki kraju), 
25 grudnia – Nadal (Boże Narodzenie). 

Centra handlowe otwarte są w dni powszednie w godzinach od 9.30 do 20.00, w soboty do godziny 21.00, a w niedzielę do 19.00. Należy pamiętać o sjeście, która dotyczy małych sklepików i są wówczas zamykane między 13.30 a 16.00. Największe wyprzedaże w Andorze przypadają dwa razy w roku. Zimą między końcem grudnia a końcem lutego oraz latem od końca czerwca do końca sierpnia.

Księstwo Andory to nie tylko strefa tanich zakupów, można tu tez kupić towary luksusowe takie jak biżuteria, futra, elegancka i markowa odzież i obuwie. Wszystko jest kwestią zasobności portfela.

Andora nie należy do Unii Europejskiej, w związku z tym obowiązują limity wywozu poszczególnych produktów, stąd kontrole na granicach. Wyjeżdżając z Andory w weekend, należy wziąć poprawkę, że popołudniami szczególnie w niedzielę potrafią być gigantyczne korki na granicy andorsko-hiszpańskiej i andorsko-francuskiej, szczególnie istotne jeśli ktoś ma zaplanowany przelot. Musi wziąć wtedy poprawkę na czas dojazdu na lotnisko, który może się znacząco wydłużyć.

Dodaj komentarz