1. Flaga Andory
Obecny kształt flagi został zatwierdzony w 1993 roku, w roku utworzenia konstytucji Andory. Na fladze Andory zostały połączone barwy Francji (niebieska i czerwona) oraz Hiszpanii (żółta i czerwona), co odwzorowywać ma francusko-hiszpańską zależność z Andorą. Na środku flagi znajduje się godło państwowe, łączące symbole biskupstwa Urgell oraz hrabiów Foix, Katalonii i Béarn. Pod herbem znajduje się dewiza łacińska: Virtus unita fortior, czyli Jedność wzmacnia. Kolorystycznie flaga Andory jest identyczna jaki flagi: Czadu, Rumunii i Mołdawii. Różnią się jednak od flagi Andory (oprócz herbu pośrodku) tym, że wszystkie trzy powyższe kraje mają pasy jednakowej szerokości, a Andora ma proporcje flagi 2:3, przy czym szerokość pionowych kolorowych pasów nie jest jednakowa i wynosi 8:9:8 (środkowy żółty pas jest nieco szerszy od obu pozostałych).
2. Hymn Andory
Hymn państwowy Andory to – El Gran Carlemany . Oficjalnie został zaakceptowany przez książęta
( katalońskiego biskupa Urgell oraz francuską głowę państwa ) 8 września 1914 roku, w dniu Matki Boskiej z Meritxell, patronki państwa. Jest to jeden z nielicznych hymnów na świecie, których słowa wykonywane są w pierwszej osobie liczby pojedynczej.
3. Język urzędowy
Andora jest silnie związana z hiszpańską Katalonią. W Andorze jako w jedynym kraju na świecie językiem urzędowym jest język kataloński (mówi się tutaj również po hiszpańsku i francusku). Instytucje andorskie opierają się na prawie katalońskim, a znaczną część imigrantów w Andorze stanowią hiszpańscy Katalończycy.
4. Poczta
Księstwo Andora nie ma własnej poczty. Usługi pocztowe na terenie kraju świadczą poczty francuska i hiszpańska. Andora natomiast produkuje swoje znaczki pocztowe.
5. Bezpieczeństwo
Andora jest krajem wyjątkowo bezpiecznym. Co prawda nie posiada własnej armii, nie uczestniczyła w żadnych wojnach od ponad 700 lat. Niemniej każdy dorosły Andorczyk musi posiadać w domu broń i być gotowy bronić ojczyzny gdyby zaszła taka potrzeba. Również siły policyjne w Andorze nie należą do licznych ( około 240 policjantów ), niemniej nie ma w Andorze kieszonkowców, czy wyrywających torebki jak to się zdarza w Hiszpanii, Francji czy we Włoszech. Popołudniami kiedy jest wzmożony ruch na drogach, szczególnie zimą po zamknięciu wyciągów, zauważymy na drogach Circulatio – odpowiednik przedstawiciela naszej Straży Miejskiej, ale odpowiedzialni tylko za porządek na drogach i udrażnianie ruchu oraz sprawdzanie czy zaparkowane auta mają kwity parkometrowe za szybą. W Andorze nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Księstwo Andory podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Madrycie (Hiszpania).
W Andorze bez względu na porę roku należy pamiętać, że jak to w południowych europejskich krajach przystało obowiązuje siesta – czyli przerwa poobiednia. W tym czasie restauracje, sklepy są zamknięte. W restauracjach siesta trwa przeważnie od godziny 14-15 do godz. 19-20. Natomiast w sklepach mają sieste przeważnie od godz. ok. 13.30 do ok. 16.00. Co ważne w centrach handlowych, w dużych marketach np. Carrefour w stolicy, siesty nie ma, podobnie nie ma siesty w McDonaldzie i w restauracjach na stokach. Co ważne niektóre restauracje, szczególnie te tradycyjne bordy nie pracują w poniedziałki.
6. Dni wolne
- 1 stycznia – Cap d’Any (Nowy Rok)
- 14 marca – La Constitució (Dzień Konstytucji)
- 8 września – Dia Nacional – Nostra Senyora de Meritxell (Święto Narodowe – Matki Boskiej Meritxell, patronki kraju)
- 25 grudnia – Nadal (Boże Narodzenie)
7. Religia
Konstytucja Andory zapewnia wolność wyznania, podkreśla jednak tradycję szczególnych stosunków państwa z Kościołem Rzymsko-Katolickim. Jedną z dwóch głów państwa jest katolicki biskup hiszpańskiej diecezji Urgell. 8 września, dzień Matki Boskiej z Meritxell, jest także świętem narodowym Andory. Ponad 90% mieszkańców kraju stanowią katolicy.
8. Zakup nieruchomości.
Obcokrajowcom wolno kupować nieruchomości w Andorze, ale pod warunkiem, że będzie to tylko jedno mieszkanie lub posiadłość do 1 000 m2. Cudzoziemiec musi złożyć odpowiednie oświadczenie, że to jego jedyna nieruchomość na terenie Andory. W Andorze prawie nie istnieje bezrobocie. Jeśli imigrant nie znajdzie pracy w ciągu kilku tygodni musi opuścić terytorium Andory. Nie może liczyć na socjal ani żebrać na ulicy, gdyż jest to prawnie zakazane.
9. Główne bogactwa naturalne.
Na terenie Andory znajdują się złoża rudy żelaza i ołowiu oraz pokłady marmuru i granitu
10. UNESCO
W 2004 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO została wpisana dolina lodowcowa Dolina Madriu-Perafita-Claror położona w południowo zachodniej części Andory. Jest to największy park przyrodniczy Andory, który zajmuje 9% powierzchni kraju. Możemy tu znaleźć lodowce, skaliste góry, klify, malownicze górskie łąki oraz bogaty świat fauny i flory. Możemy też odnaleźć tu pozostałości średniowiecznych budynków. Do doliny można dostać się jedynie pieszo. Widoki rekompensują wędrówkę, piękno dzikiej przyrody. Jest to jedyne miejsce andorskie wpisane do UNESCO.
11. Szlaki górskie
W Andorze znajduje się wiele górskich szlaków turystycznych. Przez Andorę przebiegają też międzynarodowe szlaki piesze (Gran Recorrido (GR)), najsłynniejszy to trasa GR-7 z Algeciras
( nieopodal Gibraltaru) do Andory. Odległość między Algeciras a Andorą wynosi 1 056 km. Ciekawostką jest fakt, że szlaki górskie w Andorze tak są ze sobą połączone, że nie ma konieczności schodzenia do miast. W Andorze znajduje się 60 schronisk górskich, z czego 30 to schroniska całoroczne.
12. Ruch kołowy.
W Andorze tak samo jak w Hiszpanii i Francji obowiązuje ruch prawostronny. Bardzo ważnym elementem wymaganego wyposażenia pojazdu są dwa trójkąty ostrzegawcze, które podczas kolizji powinny być ustawione w odpowiedniej odległości przed i za pojazdem. Ponadto musimy pamiętać o posiadaniu dodatkowej pary okularów (kierowcy z wadą wzroku) oraz o zapasowym zestawie żarówek i narzędzi oraz kamizelki odblaskowej, którą winniśmy używać podczas opuszczania pojazdu.
Bardzo restrykcyjnie podchodzi się do jazdy po spożyciu alkoholu – nawet niewielkie stężenie może zostać ukarane zabraniem prawa jazdy. Jazda w zapiętych pasach bezpieczeństwa jest obligatoryjna, ale tylko na przednich siedzeniach. Przewożenie małych dzieci musi się odbywać na specjalnie do tego przygotowanych fotelikach. Jeśli wypożyczamy samochód w jednej z wypożyczalni, to musimy zgłosić, że potrzebujemy fotelik dziecięcy. Musimy pamiętać także o obowiązujących limitach prędkości: 40 km/h – teren zabudowany, 90 km/h – poza terenem zabudowanym.
13. Używki.
W Andorze nie wolno pić alkoholu na ulicy. Grożą za to mandaty. Natomiast Andora jako jedno z ostatnich krajów Europy nie wprowadziła zakazu palenia w miejscach publicznych a palenie w barach, restauracjach i klubach jest możliwe. W Andorze jest również zakaz posiadania narkotyków nawet w niewielkich ilościach, na własny użytek, a handel nimi jest surowo zabroniony.